Με ήττες ξεκίνησαν στο EURO Τουρκία, Κροατία και Βόρεια Μακεδονία

Δεν τα κατάφεραν οι τρεις Βαλκανικές χώρες στους πρώτους αγώνες τους στο EURO 2020, καθώς ηττήθηκαν η Τουρκία από την Ιταλία με 3-0, η Κροατία από την Αγγλία με 1-0 και η Βόρεια Μακεδονία με 3-1 από την Αυστρία.

Τουρκία-Ιταλία

Η Ιταλία σημείωσε τρία γκολ σε έναν αγώνα EURO για πρώτη φορά στην ιστορία τους καθώς νίκησε την Τουρκία στον εναρκτήριο αγώνα του UEFA EURO 2020 στη Ρώμη.

Οι Ιταλοί έδωσαν το στίγμα τους από την πρώτη αγωνιστική του EURO 2020 με τη μεγαλύτερη νίκη τους στον διαγωνισμό, έχοντας όμως ένα άκαρπο και απογοητευτικό πρώτο ημίχρονο. Μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή ήταν η εντυπωσιακή απόκρουση του τερματοφύλακα της τουρκικής ομάδας Ucanurcan Çakır σε κεφαλιά του Giorgio Chiellini.

Οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημίχρονου, ο Domenico Berardi σούταρε προς την τουρκική εστία η μπάλα χτύπησε στον Merih Demiral (53’) με αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίχτυα της ομάδας του σημειώνοντας αυτογκόλ.

Ο Ciro Immobile 13 λεπτά αργότερα, σημείωσε το δεύτερο γκολ, ενώ Lorenzo Insigne 11 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Τουρκία: Uğurcan Çakır; Zeki Çelik, Merih Demiral, Çağlar Söyüncü, Umut Meraş; Okay Yokuşlu (İrfan Can Kahveci 65), Ozan Tufan (Kaan Ayhan 64), Yusuf Yazıcı (Cengiz Ünder 46), Kenan Karaman (Halil Dervişoğlu 76), Hakan Çalhanoğlu; Burak Yılmaz

Ιταλία: Donnarumma; Florenzi (Di Lorenzo 46), Bonucci, Chiellini, Spinazzola; Barella, Jorginho, Locatelli (Cristante 74); Berardi (Bernardeschi 85), Immobile (Belotti 81), Insigne (Chiesa 81)

Κροατία-Αγγλία

Το γκολ του Raheem Sterling εξασφάλισε στην Αγγλία τη νίκη σε εναρκτήριο παιχνίδι της σε τελικούς EURO για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Η Αγγλία βγήκε επιθετικά από το ξεκίνημα του αγώνα, όμως ο Dominik Livaković κράτησε ανέπαφη την εστία του σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Ο Luka Modrić έβαλε δύσκολα στον Jordan Pickford ο οποίος όμως αντέδρασε εντυπωσιακά. Σχεδόν αμέσως μετά ο Phillips έβγαλε τον Sterling μπροστά από τον Livaković, γράφοντας με σουτ το 1-0 στο 57, που ήταν και το τελικό σκορ.’

Αγγλία: Pickford; Walker, Stones, Mings, Trippier; Phillips, Rice; Sterling (Calvert-Lewin 90), Mount, Foden (Rashford 71); Kane (Bellingham 82)

Κροατία: Livaković; Vrsaljko, Ćaleta-Car, Vida, Gvardiol; Brozović (Vlašić 70); Kramarić (Brekalo 70), Modrić, Kovačić (Pašalić 85), Perišić; Rebić (Petković 78)

Βόρεια Μακεδονία-Αυστρία

Παρουσία του Πρωθυπουργού της Βόρειας Μακεδονίας Zoran Zaev και του Υπουργού Εξωτερικών Bujar Osmani, προσκεκλημένοι του Υπουργού Εξωτερικών της Ρουμανίας Bogdan Aurescu, η Βόρεια Μακεδονία ηττήθηκε με 3-1 από την Αυστρία, στον παρθενικό της αγώνα σε τελική φάση EURO.

Ο Stefan Lainer έσπασε την αμυντική διάταξη της Βόρειας Μακεδονίας στο 18 λεπτό, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ για την Αυστρία, που ήταν και το πρώτο γκολ της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο ενός αγώνα σε μεγάλο τουρνουά από το 1982.

Δέκα λεπτά αργότερα , ο Goran Pandev πήρε την μπάλα από την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα Daniel Bachmann και πέτυχε το πρώτο γκολ της Βόρειας Μακεδονίας στο EURO στο 28’.

Ο γρήγορος ρυθμός συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και στο 78 λεπτό ο Michael Gregoritsch που είχε μπει ως αλλαγή, σημείωσε το δεύτερο γκολ της Αυστρίας. Στο 89’ ο  Marko Arnautović σφράγισε τη νίκη για την Αυστρία στο γήπεδο National του Βουκουρεστίου.

Αυστρία: Bachmann; Dragović (Lienhart 46), Alaba, Hintergger; Lainer, Sabitzer, Laimer (Baumgartlinger 90+3), X. Schlager (Ilsanker 90+4), Ulmer; Baumgartner (Gregoritsch 58), Kalajdzic (Arnautović 59)

Βόρεια Μακεδονία: Dimitrievski; S. Ristovski, D. Velkovski, Musliu (Ristovski 86); Nikolov (Bejtulai 63), Bardi (Tričkovski 82), Ademi, Elmas, Alioski; Pandev, Trajkovski (Kostadinov 63)/ibna