EURO 2020: Αρχίζει σήμερα με τη συμμετοχή Τουρκίας, Κροατίας και Βόρειας Μακεδονίας

EURO 2020: Αρχίζει σήμερα με τη συμμετοχή Τουρκίας, Κροατίας και Βόρειας Μακεδονίας

Με τη συμμετοχή τριών χωρών των Βαλκανίων, Τουρκίας, Κροατίας και Βόρειας Μακεδονίας ξεκινά σήμερα το EURO 2020, με καθυστέρηση ενός χρόνου λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού.

Είναι το 16ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου της UEFA, όπου συμμετέχουν 24 ομάδες και θα διεξαχθεί σε 12 πόλεις και σε 12 διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες, ενώ για πρώτη φορά θα χρησιμοποιηθεί το VAR.

Τουρκία

Είναι η πέμπτη συμμετοχή της Τουρκίας σε τελική φάση, 1996, 2000, 2008, 2016, οι προηγούμενες, και συμμετέχει στον 1ο όμιλο μαζί με Ιταλία, Ελβετία και Ουαλία.

Ήταν στον 8ο όμιλο της προκριματικής φάσης και τερμάτισε 2η με 23 βαθμούς, πίσω από τη Γαλλία που είχε 25. Με γκολ 18-3 άφησε πίσω της τις Ισλανδία, Αλβανία, Ανδόρα και Μολδαβία. Η καλύτερη θέση που έχει καταλάβει ήταν η 3η το 2008.

Το πρόγραμμα της είναι:

11 Ιουνίου Τουρκία-Ιταλία (20:00 τοπική ώρα) – Olimpico, Ρώμη

16 Ιουνίου Τουρκία-Ουαλία (20:00 τοπική ώρα) – Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού

20 Ιουνίου Ελβετία-Τουρκία (20:00 τοπική ώρα) – Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού

Ομάδα

Προπονητής: Şenol Güneş

Αρχηγός: Burak Yılmaz

Τερματοφύλακες: Altay Bayındır (Fenerbahçe), Mert Günok (İstanbul Başakşehir), Uğurcan Çakır (Trabzonspor)

Αμυντικοί: Mehmet Zeki Çelik (LOSC), Çağlar Söyüncü (Leicester City), Kaan Ayhan (Sassuolo), Merih Demiral (Juventus), Mert Müldür (Sassuolo), Ozan Muhammed Kabak (Schalke), Rıdvan Yılmaz (Beşiktaş), Cengiz Umut Meraş (Le Havre)

Μέσοι: Yusuf Yazıcı (LOSC), Dorukhan Toköz (Beşiktaş), İrfan Can Kahveci (Fenerbahçe), Okay Yokuşlu (Celta Vigo), Orkun Kökçü (Feyenoord), Ozan Tufan (Fenerbahçe), Taylan Antalyalı (Galatasaray), Hakan Çalhanoğlu (AC Milan)

Επιθετικοί: Burak Yılmaz (LOSC), Cengiz Ünder (Roma), Enes Ünal (Getafe), Abdülkadir Ömür (Trabzonspor), Muhammed Kerem Aktürkoğlu (Galatasaray), Halil İbrahim Dervişoğlu (Brentford), Kenan Karaman (Fortuna Düsseldorf)

Κροατία

Η Κροατία συμμετέχει για 5η φορά στο EURO καθώς έλαβε μέρος και τα έτη 1996, 2004, 2008, 2012, 2016, καταλαμβάνοντας την 5η θέση το 2008 και την 7η το 1996. Στον 4ο όμιλο θα αντιμετωπίσει την Τσεχία, την Σκωτία και την Αγγλία.

Ήταν στον 5ο όμιλο της προκριματικής φάσης και τερμάτισε 1η κόντρα σε Ουαλία, Σλοβακία, Ουγγαρία και Αζερμπαϊτζάν, πήρε 17 βαθμούς σε 8 αναμετρήσεις με 17-7 γκολ.

Το πρόγραμμα στον 4ο όμιλο:

13 Ιουνίου Αγγλία-Κροατία (13:00 τοπική ώρα) – Wembley, Λονδίνο

18 Ιουνίου Κροατία-Τσεχία (16:00 τοπική ώρα) – Hampden Park, Γλασκώβη

22 Ιουνίου Κροατία-Σκωτία (19:00 τοπική ώρα) – Hampden Park, Γλασκώβη

Ομάδα

Προπονητής: Zlatko Dalić

Αρχηγός: Luka Modrić

Τερματοφύλακες: Dominik Livaković (Dinamo Zagreb), Lovre Kalinić (Hajduk Split), Simon Sluga (Luton)

Αμυντικοί: Borna Barišić (Rangers), Domagoj Bradarić (LOSC Lille), Duje Ćaleta-Car (Marseille), Joško Gvardiol (Leipzig), Josip Juranović (Legia Warszawa), Dejan Lovren (Zenit), Mile Škorić (Osijek), Domagoj Vida (Beşiktaş), Šime Vrsaljko (Atlético Madrid)

Μέσοι: Mateo Kovačić (Chelsea), Luka Modrić (Real Madrid), Marcelo Brozović (Inter Milan), Milan Badelj (Genoa), Nikola Vlašić (CSKA Moskva), Mario Pašalić (Atalanta), Ivan Perišić (Inter Milan), Mislav Oršić (Dinamo Zagreb), Luka Ivanušec (Dinamo Zagreb)

Επιθετικοί: Josip Brekalo (Wolfsburg), Ante Budimir (Osasuna), Andrej Kramarić (Hoffenheim), Bruno Petković (Dinamo Zagreb), Ante Rebić (AC Milan)

Βόρεια Μακεδονία

Την πρώτη της συμμετοχή καταγράφει η Βόρεια Μακεδονία σε τελική φάση του EURO καθώς στην προκριματική φάση τερμάτισε στην 3η θέση με 14 βαθμούς του 7ου ομίλου πίσω από τις Πολωνία (25β.) και Αυστρία (19β.), σημειώνοντας 4 νίκες-2 ισοπαλίες και 4 ήττες  με 12 γκολ υπερ και 13 κατά. Ωστόσο, άδραξε τη δεύτερη ευκαιρία που της έδωσε το Nations League. Μέσω του 4ου μονοπατιού στη διαδικασία των Playoffs πήρε τη «χρυσή» πρόκριση επικρατώντας 2-1 του Κοσόβου στα ημιτελικά και 1-0 της Γεωργίας στον τελικό. Αυστρία, Ουκρανία και Ολλανδία θα βρεθούν στο δρόμο της στον 3ο όμιλο.

Το πρόγραμμα στον 3ο όμιλο:

13 Ιουνίου Αυστρία-Βόρεια Μακεδονία (19:00 τοπική ώρα) – «Nationala Arena», Βουκουρέστι

17 Ιουνίου Ουκρανία-Βόρεια Μακεδονία (16:00 τοπική ώρα) – «Nationala Arena», Βουκουρέστι

21 Ιουνίου Βόρεια Μακεδονία-Ολλανδία (17:00 τοπική ώρα) – «Johan Cruyff Arena», Άμστερνταμ

Ομάδα

Προπονητής: Igor Angelovski

Αρχηγός: Goran Pandev

Τερματοφύλακες: Stole Dimitrievski (Rayo Vallecano), Risto Jankov (Rabotnicki), Damjan Siskovski (Doxa Katokopia)

Αμυντικοί: Egzijan Alioski (Leeds), Egzon Bejtulai (Shkëndija), Visar Musliu (Fehérvár), Kire Ristevski (Újpest), Stefan Ristovski (Dinamo Zagreb), Darko Velkovski (Rijeka), Gjoko Zajkov (Charleroi)

Μέσοι: Arijan Ademi (Dinamo Zagreb), Enis Bardi (Levante), Darko Churlinov (Stuttgart) , Eljif Elmas (Napoli), Feran Hasani (Partizani), Tihomir Kostadinov (Ružomberok), Boban Nikolov (Lecce), Milan Ristovski (Spartak Trnava), Stefan Spirovski (AEK Larnaca)

Επιθετικοί: Daniel Avramovski (Kayserispor), Goran Pandev (Genoa), Marjan Radeski (Akademija Pandev), Vlatko Stojanovski (Chambly), Aleksandar Trajkovski (Mallorca), Ivan Tričkovski (AEK Larnaca), Krste Velkovski (Sarajevo)./ibna