Τουρκία: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Anadolu Efes

Η Anadolu Efes κέρδισε τον τίτλο της EuroLeague Turkish Airlines για το 2021, νικώντας την Barcelona με 86-81 στον τελικό της Κυριακής.

Η ισπανική ομάδα έκανε καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι και το σκορ ήταν 22-15 υπέρ της Barcelona στο πρώτο δεκάλεπτο στο Lanxess Arena στην Κολωνία της Γερμανίας.

Στη δεύτερη περίοδο, η Anadolu Efes απάντησε και ανέκαμψε από την διαφορά των 10 πόντων, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 39-36.

Η τουρκική ομάδα πήρε τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο, με προβάδισμα 65-58 πηγαίνοντας στην τελική περίοδο.

Η Barcelona έδειξε αγωνιστικότητα και ξεπέρασε τη διαφορά των 7 πόντων στην τέταρτη περίοδο, αλλά οι προσπάθειές τους δεν ήταν αρκετές για να νικήσουν την ομάδα της Κωνσταντινούπολης, η οποία κατέκτησε τον πρώτο της τίτλο στην EuroLeague με νίκη 86-81.

MVP αναδείχθηκε ο Vasilije Micic οδηγώντας την Anadolu Efes σε αυτήν την ιστορική νίκη με 25 πόντους ενώ ο Shane Larkin σημείωσε 21 πόντους, έχοντας 12 στις 12 ελεύθερες βολές. Ο Sertac Sanlİ σημείωσε επίσης 12 πόντους.

Ο Cory Higgins ήταν ο πρώτος σκόρερ της Barcelona με 23 πόντους. Ενώ οι Kyle Kuric με 18 πόντους και Brandon Davies με 17 πόντους, ακολούθησαν.

Η Anadolu Efes έγινε η δεύτερη τουρκική ομάδα που κέρδισε το τρόπαιο αφού η Fenerbahce στέφθηκε πρωταθλητής της EuroLeague το 2017.

Ο Micic αναδείχθηκε επίσης ο πιο πολύτιμος παίκτης (MVP) του Final Four.

Ο Τούρκος πρόεδρος Recep Tayyip Erdogan και ο υπουργός Νεολαίας και Αθλητισμού της χώρας Mehmet Muharrem Kasapoglu  συνεχάρησαν την Anadolu Efes για τη νίκη τους.

«Συγχαίρω ολόψυχα την Anadolu Efes για τη νίκη του τίτλου της Turkish Airlines EuroLeague στον τελικό», δήλωσε ο Erdogan στο Twitter.

«Εκ μέρους του εαυτού μου και του έθνους μου, θα ήθελα να εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου σε όλους όσους συνέβαλαν σε αυτό το μεγάλο επίτευγμα που μας έκανε περήφανους», πρόσθεσε.

Ο Kasapoglu ανάρτησε επίσης ένα μήνυμα στο Twitter για να συγχαρεί τους αθλητές, το προσωπικό, το διοικητικό συμβούλιο και τους οπαδούς της λέσχης της Κωνσταντινούπολης για τη κατάκτηση του τίτλου της EuroLeague./ibna