Θρίαμβος της Βόρειας Μακεδονίας 2-1 επί της Εθνικής Γερμανίας

Συνεχίζει να γράφει ιστορία η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Βόρειας Μακεδονίας, καθώς την Τετάρτη νίκησε εκτός έδρας την Γερμανία με 2-1, για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Η ομάδα του Igor Angelovski που τον περασμένο Νοέμβριο για πρώτη φορά στην ιστορία της πέρασε στην τελική φάση του EURO, κατάφερε να νικήσει την ομάδα του Joachim Löw με γκολ του 37χρονου σταρ Goran Pandev στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και του 21χρονου ποδοσφαιριστή της Νάπολι Elif Elmas στο 85 λεπτό. Η γερμανική ομάδα είχε ισοφαρίσει στο 63 λεπτό από εκτέλεση πέναλτι του İlkay Gündoğan της Μάντσεστερ Σίτυ.

Η εθνική ομάδα της Βόρειας Μακεδονίας στον 10ο όμιλο έχει έξι βαθμούς, όσους και η Γερμανία, μετά από τρεις αγώνες, ενώ η Αρμενία προηγείται έχοντας το απόλυτο σε τρεις αγώνες των εννέα βαθμών. Η Ρουμανία και η Ισλανδία έχουν από τρεις βαθμούς και το Λιχτενστάιν είναι τελευταίο χωρίς βαθμούς.

Η Ρουμανία δεν τα κατάφερε και έχασε εκτός έδρας με διπλή ανατροπή από την αήττητη στον όμιλο Αρμενία με 3-2. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 56ο λεπτό, με ένα σουτ του Eduard Spertsyan, με τον Alexandru Cicaldau να ισοφαρίζει στο 62ο λεπτό ενώ δέκα λεπτά αργότερα στο 72, έδωσε το προβάδισμα με 1-2 στη Ρουμανία. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς στο 86ο λεπτό έφεραν το ματς στα ίσα με τον Varazdat Haroyan και στο 89ο λεπτό να ολοκληρώνουν την ανατροπή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Tigran Barseghyan  γράφοντας το τελικό 3-2.

Για τον 2ο όμιλο η Ελλάδα δεν κατάφερε να νικήσει για άλλη μια φορά κι έφερε ισοπαλία με την Γεωργία 1-1 . Στο 76′ προηγήθηκε η Εθνική Ελλάδας με αυτογκόλ του Otar Kakabadze ενώ στο 78′ ήρθε η ισοφάριση από τον Khvicha Kvaratskhelia

Το Κοσσυφοπέδιο δεν τα κατάφερε με την Ισπανία κι έχασε με 3-1. Μέσα σε δυο λεπτά 34 και 36 η Ισπανική ομάδα πέτυχε δυο γκολ με τον Dani Olmo και τον Ferran Torres αντίστοιχα. Στο 70 ο Besar Halimi μείωσε σε 2-1 με τον Moreno στο 750 λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 3-1 για την Ισπανία.

Στη βαθμολογία του ομίλου η Ισπανία προηγείται με 7 βαθμούς, ακολουθεί η Σουηδία με 6, η Ελλάδα με 2, η Γεωργία με 1 και το Κοσσυφοπέδιο χωρίς βαθμό.

Για τον 3ο όμιλο Βόρεια Ιρλανδία Βουλγαρία έμειναν στο 0-0 με την βαθμολογία να διαμορφώνεται ως εξής: Ιταλία 9 βαθμούς, Ελβετία 6, Β. Ιρλανδία 1, Βουλγαρία 1 και Λιθουανία 0

Στον 4ο όμιλο η Βοσνία Ερζεγοβίνη έχασε από την Γαλλία με 0-1 από γκολ που πέτυχε ο Antoine Griezmann στο 61′. Στον όμιλο προηγείται η Γαλλία με 7 βαθμούς ακολουθεί η Ουκρανία με 3, η Φινλανδία με 2, η Βοσνία Ερζεγοβίνη με 1 και το Καζακστάν με 1 βαθμό.

Για τον 9ο όμιλο η Αλβανία όπως αναμενόταν πέρασε από το Σαν Μαρίνο κερδίζοντας με 0-2 με γκολ των  Rey Aldo Manaj στο 63ο λεπτό και Myrto Uzuni στο 85′. Στην βαθμολογία του ομίλου προηγείται η Αγγλία με το απόλυτο των 9 βαθμών και ακολουθούν Ουγγαρία με 7, Αλβανία με 6, Πολωνία με 4 και Ανδόρα και Σαν Μαρίνο χωρίς βαθμούς./ibna