ΑΕΚ και ΠΑΟΚ θ’ αναζητήσουν την πρόκριση στους επαναληπτικούς αγώνες.

Με ανατροπή ΑΕΚ και ΠΑΟΚ αύξησαν τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League, καθώς η ΑΕΚ απέσπασε ισοπαλία στη Γλασκώβη από την Σέλτικ 1-1, ενώ ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το 0-2 μέσα σε 15 λεπτά και πήρε πύρρεια νίκη στη Θεσσαλονίκη απέναντι στην Σπαρτάκ Μόσχας.

Σέλτικ-ΑΕΚ 1-1

Εξαιρετικό αποτέλεσμα για την ΑΕΚ στη Γλασκώβη απέναντι στη Σέλτικ . Στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα για τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League η Ένωση, απέσπασε 1-1 στο Celtic Park, παίζοντας από το 57′ με παίκτη λιγότερο. Απέναντι σε μια πιο έτοιμη ομάδα και με νέο αγωνιστικό απρόοπτο, ο Δικέφαλος με εξαιρετική άμυνα απέφυγε την ήττα και στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ μπορεί να πετάξει εκτός τους πρωταθλητές Σκωτίας.

ΠΑΟΚ-Σπάρτακ Μόσχας 3-2

Ο ΠΑΟΚ παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο 17′ από την Σπαρτάκ Μόσχας έφτασε στην ανατροπή του σκορ μέσα σε 15′ λεπτά και πήρε έστω και μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στην Μόσχα.

Η Σπαρτάκ με δυο φάσεις, δυο σουτ, προς την εστία του Πασχαλάκη στα πρώτα 17 του αγώνα έφτασε να προηγείται με 2-0 με τα γκολ των Popov και Promes στο 7′ και το 17′ αντίστοιχα.

Ο ΠΑΟΚ όμως έβγαλε αντίδραση και μάλιστα αρκετά δυναμική αφού πριν τελειώσει το ημίχρονο κατάφερε όχι απλά να μειώσει ή να ισοφαρίσει αλλά να κάνει την ανατροπή σε 15 λεπτά. Αρχικά μείωσε με την εκτέλεση πέναλτι του Prijovic στο 29′, εν συνεχεία έφερε το ματς στα ίσια στο 37′ με τον Λημνιό μετά από εξαιρετική ενέργεια του Matos και ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Πέλκα στο 44′ ύστερα από νέα ωραία προσπάθεια του Matos./IBNA